OCRE

Період виконання: 2022-2024

Замовник: European Commission

Виконавець: Anhalt University of Applied Science, NTUU KPI

Це проект Anhalt University of Applied Science та Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського” обрано для фінансування в рамках проекту Європейської Комісії «Відкриті хмари для дослідницьких середовищ» (OCRE). Проект OCRE спрямований на прискорення впровадження хмарних технологій у європейському дослідницькому співтоваристві шляхом об’єднання хмарних провайдерів, Earth Observation (EO) організації та науково-освітню спільноту.

У цьому проекті партнери з  Центру штучного інтелекту для великих даних і телекомунікацій (AIDA-TI) отримають 200 тисяч євро на дані та хмарні сервіси протягом наступних 2 років (2023-2024). Основним напрямком проекту «Кількісне визначення воєнних збитків в Україні на основі супутникових даних на підтримку європейської ініціативи EO4UA» є розробка та розширення методології моніторингу врожаю та оцінка збитків від війни на основі супутникових даних з використанням передових алгоритмів машинного навчання, розгорнутих у хмарній інфраструктурі. Наразі деякі пілотні дослідження проводилися лише для регіону поблизу Києва (Україна) (www.eo4ua.org) з використанням локальної і обмеженої інфраструктури хмарних обчислень (CreoDIAS). Для масштабування до рівня країни потрібне чисельно ефективне хмарне середовище.

Цей проект є прикладом синергетичного ефекту AIDA-TI. Ми скористалися можливістю участі в європейських проектах Anhalt University (в Україні таких передумов немає), а також більш ніж 10-річним досвідом у сфері машинного навчання та супутникових даних фахівців НТУУ КПІ. Для перспективного входження України до ЄС важливо сприяти передачі технологій (включаючи хмарні обчислення) з держав-членів до України. Крім того, використання супутникового моніторингу є обов’язковим для виконання вимог Загальної сільськогосподарської політики (наприклад, розробка системи ідентифікації земельних ділянок) або Європейської зеленої угоди, і наш проект OCRE можна розглядати як підготовчу діяльність у цьому відношенні.

Заходи в рамках проекту допоможуть відповісти на такі глобальні виклики інноваційного розвитку:

  • Зміцнення європейського дослідницького середовища у сфері супутникового моніторингу та інтеграція до нього України
  • Поширення кращих практик та інновацій ЄС в Україні у взаємовигідний спосіб
  • Внесок у відновлення України та перехід до сталого економічного середовища з акцентом на Green Deal, Загальну сільськогосподарську політику (CAP) та Систему ідентифікації земельних ділянок (LPIS)
  • Продовження цифровізації та інтелектуалізації економік Європи та країн Східного партнерства
  • Внесок у алгоритми та програми штучного інтелекту та машинного навчання, спрямовані на підтримку обробки великих даних у стратегічних сферах, таких як зміна клімату, зелена угода, сталий розвиток, стратегічне планування, економічна та бізнес-аналітика.

На даний момент в рамках ініціативи EU4UA є різні учасники, зокрема Спільний дослідницький центр ЄС, CloudFerro (провайдер хмарних послуг), комерційні компанії, які займаються даними та продуктами супутникового моніторингу, університети (Анхальтський університет прикладних наук, Національний технічний університет ім. Україна. КПІ ім. Ігоря Сікорського») та інші європейські та українські організації.

Зустріч за проєктом OCRE